O racjonalnym żywieniu świń.

żywienie świńDbając o racjonalne żywienie świń, należy zadbać o żywienie ich paszą, która będzie zawierała wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Musi to być karma odpowiednio zbilansowana, gdyż tylko taka jest w stanie pokryć wymagane zapotrzebowanie tych zwierząt na poszczególne składniki odżywcze.

 

Racjonalne żywienie tuczników

Racjonalny tucz tuczników powinien być oparty na dwóch typach gotowych mieszanek: grower i finiszer. Typ pierwszy stosuje się w początkowej fazie tuczu. W tym okresie świnie mają osiągnąć maksymalną wagę pięćdziesięciu kilogramów. Mieszanka druga stosowana jest w fazie drugiej, ma jej zakończeniu świnie osiągają optymalną wagę stu dziesięciu kilogramów. Mieszanka grower nie może zawierać zbyt dużych ilości ziaren żyta i rzepaku, łubinu, grochu i otrębów. Mieszankę na pierwszy okres tuczu można przygotować także samemu kierując się zasadą, że wymienione produkty mogą w niej zająć tylko pięć procent.

 

Rola zbóż w tuczu świń

W Polsce od wieków do tuczu świń wykorzystywane było ziarno zbóż. Najczęściej karmiono je ziarnem jęczmienia lub żyta. Także współcześnie zboża są wykorzystywane w tuczu świń, wchodzą między innymi w skład wielu gotowych mieszanek paszowych. Udział żyta w żywieniu świń zaczyna odgrywać jednak coraz mniejszą rolę, szczególnie zaś w żywieniu prosiąt, których masa ciała nie przekracza jeszcze piętnastu kilogramów. Spada także udział innych zbóż w tuczu świń, głównie za sprawą śladowych ilości cynku. Niedobory tego pierwiastka są przyczyną wielu problemów. Świnie karmione paszą zawierającą zbyt małą ilość cynku zapadają między innymi na paraketarozę i inne choroby skóry.

 

Woda – ważny składnik pokarmowy

Mówiąc o racjonalnym żywieniu świń nie można zapominać o bardzo ważnym składniku pokarmowym, którym jest woda. Tak, jak w przypadku człowieka, jest ona niezbędna do wielu procesów biochemicznych, które zachodzą w organizmie świń. Jest niezbędna do procesów rozpuszczania dostarczanych wraz z karmą składników pokarmowych. Bierze ona także udział w procesie usuwania produktów, które powstają w wyniku przemiany materii.

Autorem artykułu jest Klub Super Hodowcy

Comments are closed.